ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, Filistin Devlet Başkanı Abbas ile görüştü

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Sullivan’ın, ABD’nin, Filistin idaresi ve halkıyla alakaları güçlendirmeye ilgisini teyit etmek ismine bugün Ramallah’ta Filistin Devlet Başkanı Abbas ile bir ortaya geldiği bildirildi.

Açıklamada, Sullivan ve Abbas’ın, ABD’nin barışa dayanağı ve iki devletli tahlil için müzakerelere giden yolun yanı sıra Filistin ve İsrail halkının eşit biçimde güvenlik, refah ve özgürlüğe sahip olması için atılan adımların korunmasına yönelik sıkıntıları görüştüğü aktarıldı.

Sullivan’ın ziyaret kapsamında ABD’nin Doğu Kudüs’teki hastanelere ve Batı Şeria’da 4G altyapısının kurulmasına takviyesini gözden geçirdiği belirtilen açıklamada, Güvenlik Danışmanı’nın, Filistinli başkanların Batı Şeria’daki tansiyonu düşürmeye yardımcı olmasına ve Filistin kurumlarının güçlendirilmesine yönelik gereksinimi da ele aldığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıyeten tarafların, karşılıklı itimat inşa etme, inanç artırma ve siyasi bir düzlem için uygun şartları geliştirmeye yönelik adımlar konusunda fikir teatisinde bulundukları bildirildi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir