‘1 trilyonluk kaynak deprem için harcanacak’

Depremzede vatandaşlarla bir ortaya gelerek sohbet eden Yılmaz, Nurdağı ilçesinde depremzedeler için yapılan TOKİ konutlarını inceledi. Vilayet genelinde 19 bin konutun ihalesinin yapıldığını, ekim ayında teslimlerin başlayacağını lisana getiren Yılmaz sarsıntı bütçesine ait şu bilgileri paylaştı: “Bu yıl yalnızca merkezi idare bütçemizde zelzele harcamalarımız 762 milyar Tük Lirası olacak hesaplarımıza nazaran. Çok büyük bir yükle karşı karşıyayız. Başka harcamalarımızı sayarsak; mahallî idareler, İş Kur, SGK üzere kurumlarımızı dahil edersek 1 trilyon liraya yakın kaynağın bu sene zelzeleye harcanacağını söz edebilirim. Bu en gelişmiş ülke için bile büyük bir maliyet ancak inşallah daima birlikte ülke olarak, millet olarak bu yükü omuzlayacağız. Birinci yapılan hesaplamalarda 104 milyar dolarlık bir maliyet hesaplanmıştı. Bunun ihtiyatlı bir hesap olduğunu söylemek istiyorum, sahiden büyük bir maliyetle karşı karşıyayız.”

YEREL İKTİSADA KATKI

Deprem felaketinin akabinde yerinde dönüşüme ait düzenleme yaptıklarını hatırlatan Cevdet Yılmaz, bu uygulamanın lokal iktisada katkı sağlayacağına dikkat çekerek, şöyle konuştu: “İsteyen vatandaşlarımız, kendi alanında muhakkak kriterlere uygun halde bakanlığın verdiği projeyi uygulamak ve bakanlığın kontrolü altında yapmak kaydıyla yerinde dönüşüme müsaade etmiş durumdayız. İnşallah o mevzuda da süratli çalışma olacak. Yerinde dönüşüm tıpkı vakitte lokal ekonomiyi geliştirme noktasında yararlı olacak. Her şey konutla bitmiyor, bir taraftan da altyapı çalışmalarını planlı ve koordineli formda yapıyoruz. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesinde bakan yardımcılarımızdan oluşan mekanizma kurduk. Bu yapı haftada bir kesinlikle bir ortaya geliyorlar. Bir bölgede konutlar bittiğinde altyapı gereksinimleri da tamamlansın diye çalışmalarını yürütüyorlar” dedi.

Tünel kalıp teknolojisiyle ve 3-4 katı geçmeyen konutlar inşa edildiğini belirten Yılmaz, “1-2 yıl bu ağır gayret devam edecek ve bitirdiğimizde bölgelerimiz çok farklı pozisyona ulaşmış olacak” dedi. “Depremi unutmayalım, unutturmayalım” diyen Yılmaz şunları söyledi: “Riskli alanlarda daha süratli biçimde dönüşümü sağlamamız lazım. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın çalışmaları var ve Meclis’e yeni düzenleme teklifleri gelecek. Kentsel dönüşümü süratli yapmak gerekiyor. Riskli alanlarda dönüşümü afetten evvel yapmamız ekonomik olarak düşük maliyetle gerçekleşiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir