Sıra dışı bir yötem :Ayakkabının içine patates koyup bekle ve olacakları gör…

Ayakkbınızın içine koyduğunuz patates ayakkabınızı genişletecek
Özellikle ayakkabıların dar gelmesi durumunda topuğa vurma olur ve topuk kısmında yaralanmalar görülür. Daha çok bayanların yaşadığı bir sorun olan bu durumu çözmek için ise kullanabileceğiniz birtakım usuller bulunuyor. Ayakkabılarınızın içerisinde patates bekletmek ise bu yollardan biri. Ayakkabıların içerisinde bekletilen patatesler dar gelen ayakkabıların genişlemesini sağlayarak ayakkabı kullanımında canınızın yanmasını önlüyor. Sevdiğiniz ayakkabılarınız ayağınıza dar gelmeye başladığı vakit bu durum karşısında tedbir almak ve sevdiğiniz ayakkabıları giymeye devam etmek isteyebilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken ise ayakkabınızın boyutlarına nazaran iki adet patates bulmak ve bu patatesleri ayakkabınızın iç kısmına koyarak bir gece kadar bekletmek. Sabah uyandığınızda bir evvelki gün dar gelen ayakkabınızın artık ayağınıza tam oturduğunu göreceksiniz. Bu formül sayesinde ayakkabılar 0,5 numara ile 1 numara ortasında genişleme göstermektedir. Lakin çok tesirli bir yol olmadığı için ayakkabıların genişletilmesi için 2 ya da 3 numara üzere yüksek aralıklarda işe yaramayacaktır.

Dar gelen ayakkabı nasıl genişletilir?
Dar gelen ayakkabıları genişletmek için birden fazla sistem bulunmaktadır. Patates bekletmek bir sistem olsa da, ayakkabılarında patates bekletmek istemeyenler için farklı alternatifler de bulunmaktadır. Ayakkabı içerisinde patates bekletme durumunda olduğu gibi7, kullanılan öteki alternatif prosedürlerde de ayakkabı 0,5 numara ile 1 numara ortasında bir genişleme gösterecektir. Ayakkabıları dar gelen bireylerin kullanabileceği pratik tahliller şu formda karşımıza çıkıyor:

Ayakkabı kalıpları
Ayakkabı kalıplarının kullanımı son periyotta olmasa da, geçmiş yıllarda epey yaygındı. Daha resmi giysi ayakkabıları için tasarlanan ayakkabı kalıpları dar gelen tüm ayakkabılarda kullanılabilir. Ayakkabınızın bir ya da 0,5 numara büyüğü bir kalıp alarak bu kalıbı 1 gün boyunca ayakkabı içerisinde bekleterek ayakkabılarınızı genişletebilirsiniz.

Ayakkabıları dondurmak
Ayakkabılarınızı genişletmenin en sıra dışı tekniklerinden biri ise ayakkabıları dondurmaktır. Ayakkabılarınızın iç kısmına birer su torbasını ayakkabının kalıbına uygun biçimde doldurarak yerleştirin. Akabinde ayakkabılarınızı su torbaları büsbütün donana dek dondurucuda bekletin. Sonrasında dondurucudan çıkardığınız ayakkabılarınızın içindeki su torbalarını aldığınız vakit ayakkabılarınızın bir evvelki kullanıma nazaran daha esnek olduğunu görebilirsiniz.
Ayakkabılarınızın fizikî ısı değişimlerine uğraması yapıldığı gerece nazaran esnemesini sağlayabilir. Dondurma üzere ısıtma da bir ayakkabı genişletme tekniğidir. Çoraplarınızı giyin ve ayaklarınızı ayakkabınızın içine sokun. Akabinde bir kurutma makinesi le yaklaşık olarak 2 dakika kadara ayakkabınızı ısıtın. Bu süreçte ayakkabınızın dar gelen kısımlarını parmaklarınız ile iterek düzeltebilirsiniz. Fakat çok sıcak bir ayarda kurutma makinesi kullanmamaya dikkat edin. Bu durum hem size hem de ayakkabınıza ziyan verebilir.
İki çift çorap giyin
Ayakkabılarınızı giyerken esnemesini sağlamak için fazladan bir çift çorap daha giyebilirsiniz. Bu prosedür başka yollara nazaran daha uzun bir sürece sahip olsa da, vakitle öbür hiç bir şey yapmanıza gerek kamadan ayakkabılarınızı esnetmeyi başaracaksınız. Bilhassa kış aylarında ayakkabılarınızı esnetmek için bu metodu tercih edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir