Rock müzik dinleyenlere müjde… Kel kalma olasılıkları düşük

Yeni bir çalışma saç dökülmesi ve dinlenilen müzik çeşitleri ortasında bağlantı kurdu Araştırmada, rock müzik hayranlarının kel kalma mümkünlüğü en düşük olanlar olduğu görüldü.

Black Sabbath ve Van Hala üzere kümelerin müziklerinin gerilimi en çok azalttığı ve dinleyicilerin kalp atışlarının düşmesini sağladığı bulundu. Bu sayede de saçlarının dökülme ve kel kalma olasılıklarının zayıfladığı görüldü.

Çalışmayı yapan Veraclinic’ten Doktor Ömer Avlanmıs, “Sonuçlar birinci muayenede şaşırtan gelebilir lakin tıbbi açıdan çok anlamlı” dedi. Araştırmada rock müziklerinin beyne endorfin salgılayarak memnunluk ve sakinlik hislerini artıran olumlu nostaljiye sahip olduğu gözlemleniyor.

Ayrıca rock müzik kadar beslenme biçiminin de saç dökülmesini önlemede yardımcı olduğu görülüyor. Dr Earim Chaudry de “Vücudunuz üzere saçınızın da sıhhatini korumak için besin alımı kıymetli. Saçlarınız proteinden yapıldığı için, diyetinizde kâfi protein olduğundan emin olmak, saçınızın incelmesini ve kırılgan hale gelmesini önlemenin birinci adımıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir