Kriz beklenen et ve süt sektöründen ‘tedbir alın’ çağrısı

Türkiye Süt, Et, Besin Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Lideri İsa Coşkun, kırmızı ette girdi maliyetlerinin yükselmesi nedeniyle son iki yıldır dişi hayvan kesitinin devam ettiğini, bu durumun, artık süt arzını, gelecekte de besi sığırcılığını olumsuz etkileyeceğine işaret etti.

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği İdare Heyeti Lideri Tevfik Keskin ise, “Üreticilerimiz sütten kâr etmezse hayvanlarını kestirme kararı alıyor ve geriye dönüş sıkıntı oluyor. O yüzden Bakanlığımızın gelecek yıl da üreticilerimizi esirgeyici önlemler alarak tarım siyasetlerine devam etmesini bekliyoruz” dedi.

‘EMEKLERİMİZİN KARŞILIĞINI ALABİLELİM’

“Ülkemiz için elimizden gelen çabası göstermek zorundayız” diyen Keskin, şöyle devam etti:

“Sütün üreticileri ve sahipleri olarak ülkemizin her noktasından, birlik, beraberlik ruhu ve vatan sevgisi sorumluluğuyla üretmeye devam edeceğiz. Emeklerimizin karşılığını alacağımız, daha fazla üreteceğimiz, istihdama katkı sağlayacağımız ve işletmelerimizi ayakta tutabilecek halde üretim yapmak istiyoruz.”

2023’TE CANLI HAYVAN ARZINDA DARALMA BEKLENTİSİ

SETBİR Başkanı Coşkun ise, bu yılın birinci 10 ayında 66 bin 807 baş canlı hayvan ithal edildiğini belirtti ve “İki yıldır kesim yapılması ve kırmızı et besicisinin maliyetlerindeki artışlar nedeniyle 2023’te canlı hayvan arzında daralma görülebilir” dedi.

Coşkun, “Döviz kurunda yaşanan artışlardan ötürü hayvan ithalatı, besilik malzeme alımı, çiftliklerin sürü yenilemesi ve yeni yatırım teşebbüsleri zorlaşmaktadır” diye konuştu. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir