Kılıçdaroğlu, KKTC Dönüşü Konuştu: “Çocukların Katilleri Belli… Cumhurbaşkanı Olarak Hesabını Soracağım”

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, KKTC ziyaretinin akabinde Esenboğa Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında, “Çocukların katilleri belirli. Gereğini birkaç ay sonra yapacağımı o ailelere anlatmak için oraya gittim. Allah nasip ederse Cumhurbaşkanı olarak hesabını soracağım. Hiç kimsenin ahı yerde kalmayacak” dedi.
Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile bir arada, 6 Şubat zelzelesinde Adıyaman’da yıkılan İsias Hotel’de hayatını kaybeden Gazimağusa Türk Maarif Koleji kız ve erkek voleybol ekibi oyuncularının, KKTC’deki ailelerine bugün yaptığı ziyaretin akabinde bu gece Ankara’ya döndü. Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenleyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:
“BU İNSANLARA TÜMÜYLE KULAKLARINI KAPADILAR. BAŞSAĞLIĞI DİLEMEYİ BİLE ÇOK GÖRDÜLER”
“Bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeydim. Eşim Selvi Hanım ve arkadaşlarımla birlikte Adıyaman’da 65 bireye mezar olan İsias Oteli’nin üretiminde dere kumu ve çakıl kullanılmıştır. Kuzey Kıbrıslı voleybol grubunun çocukları o otelin altında kaldı, şampiyon Melekler Kadrosu o molozların altında hayatlarını kaybettiler, öldüler. Açıkça söylüyorum, orada bir cinayet işlendi. Bunun öteki bir ismi yok. Bakın tıpkı binanın altında 31 tıp operatörü de bulunuyordu. Onlar da hayatını kaybetti. Onlarla da ayrıyeten görüşeceğim. Bugün Kıbrıs’ta 23 aileyi ziyaret ettim. Anneler, babalar, amcalar, halalar, dayılar, yüzlerce bireyle konuştum. Büyük bir acı, dehşetli bir acı. Allah kimseye bu türlü bir acı vermesin. Çocukların odalarında mum yanıyor, herkes feryat içinde. Lakin üzülerek tabir edeyim ki bu insanlara tümüyle kulaklarını kapadılar. Başsağlığı dilemeyi bile çok gördüler.
“BABASI ÖLENE YETİM, ANNESİ ÖLENE ÖKSÜZ DERİZ. PEKALA EVLATLARINI KAYBEDEN ANNE VE BABALARA NE DİYECEĞİZ”
Bizde babası ölene yetim deriz, annesi ölene öksüz deriz. Pekala evlatlarını kaybeden anne ve babalara ne diyeceğiz? Bunun ne kadar derin bir acı olduğunu biliyoruz. Bunun ismi o nedenle yoktur. Ben ve Selvi hanım bu acıyı çok yeterli biliyoruz. O insanların o sarsıntı bölgesinde neler yaşadığını bilerek oraya gittim. Unutmamak lazım ki bu milletin lisanı, dini, ırkı, her şeyi çocuktur. Çocuk ölünce bir aile ruhen ölür.
“ALLAH NASİP EDERSE CUMHURBAŞKANI OLARAK HESABINI SORACAĞIM”
Çocukların katilleri belirli. Gereğini birkaç ay sonra yapacağımı o ailelere anlatmak için oraya gittim. Allah nasip ederse Cumhurbaşkanı olarak hesabını soracağım. Hiç kimsenin ahı yerde kalmayacak.
“BİR VAKIF KURACAĞIZ”
Ailelere şunu da söyledim, acılarınıza merhem olmaz lakin tüm aileleri bir ortaya getirerek, bir vakıf kuracağız. Her bir evladımızın ismi ile yüzlerce burs vereceğiz. O çocukların isimleri sonsuza kadar yaşayacak. Onlar asla ölmeyecek.
“ŞAMPİYON MELEKLERİ UNUTMAYACAĞIM. SİNAN ATEŞ’İ, EMİNE ŞENYAŞAR’I UNUTMAYACAĞIM. SEVGİLİ HALKIM SEN DE UNUTMA”
Sevgili halkım, gelelim Türkiye’ye. Bu liyakatsizlik, bu beceriksizlik, bu müthiş rant hırsı 50 bin insanın canını aldı. 100 yılın felaketi dediler, dün de 100 yılın seli demeye başladılar. Kıbrıslı aileler bir forma da verdiler, (formayı göstererek) şöyle bir forma. Bu formayı yatağımın yanına koyacağım. O melekleri unutmamak için. Şampiyon melekleri unutmayacağım. Sinan Ateş’i unutmayacağım, Emine Şenyaşar’ı unutmayacağım. Sevgili halkım sen de unutma.”

Kaynak: ANKA / Şimdiki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir