İzinsiz asılan “Love Erdoğan” afişlerini kaldıran CHP’li başkan hakkında soruşturma

İzmir’in Selçuk ilçesinde, müsaadesiz asılan “Love Erdoğan” afişlerini kaldıran Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel için soruşturma açılıyor. Danıştay 1. Daire Başkanlığı “Love Erdoğan” afişlerinin yerine “Tek Sevdamız Atatürk” afişi asan Sengel için soruşturma açılabileceğine hükmetti.

ABD’deki “Stop Erdoğan” yazılı reklamlara karşı hazırlanan ‘Love Erdoğan’ pankartları sonrası 14 Mart 2021 yılında İzmir’in Selçuk ilçesinde AKP ilçe teşkilatı tarafından farklı noktalara ‘Love Erdoğan’ pankartları asıldı. Belediye takımları ise pankartların müsaade alınmadan asıldığını tespit ederek kaldırdı. İndirilen pankartlar tekrar AKP’lilere teslim edildi. AKP’liler pankartları müsaade almadan tekrar astırdı. Zabıta grupları ikinci defa pankartları kaldırdı ve yerlerine ‘’Tek Sevdamız Atatürk’ afişi astı.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, İçişleri Bakanlığı, “Selçuk belediyesinin yetkisi olmadığı halde pankartları kaldırdığı gerekçesiyle” soruşturma müsaadesi verdi. Lider Filiz Ceritoğlu Sengel’in itirazı üzerine bahis Danıştay’a taşındı. Danıştay 1. Daire Başkanlığı, lider Ceritoğlu Sengel, hakkında soruşturma açılabileceğine hükmetti.  Pankartları toplattığı için Filiz Ceritoğlu Sengel, hakkında 6 aydan 2 yıla kadar mahpus cezası talep ediliyor.

Cumhuriyet’e konuşan lider Filiz Ceritoğlu Sengel, “O pankartlarda yalnızca AKP ilçe başkanlığı ve ‘Love Erdoğan’ yazıyordu. Ne cumhurbaşkanlığının logosu var ne öteki bir şey. Pankartları kaldırmamız birtakım kısımlar tarafından farklı noktalara çekilmek isteniyor. İlan reklam tabelalarımız ve buna bağlı yönetmeliklerimiz var. Reklam alanlarımız dururken, bu pankartlar çıtalı formda müsaade alınmadan yasak yerlere konulmuş. Bununla ilgili belediyemize hiçbir müracaat yok. Kanunlara nazaran yönetilen bir belediyeyiz. O pankartlar müsaadesiz olduğu için gerekli süreç yaparak kaldırdık” biçiminde konuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir