İran’da kız ve erkeklerin beraber gittiği spor salonu basıldı

İran’ın Elborz eyaletinde karma eğitim verdiği belirtilen bir spor salonunun mühürlendiği, sahibi ve antrenörü hakkında dava açıldığı bildirildi.

İran resmi ajansı IRNA’ya nazaran, Ferdis Savcısı Hüseyin Nasırhaki, bir spor kulübünde karma eğitim verildiğine ait haberlerin duyulması sonrası mevzunun araştırılması için talimat verdi. Nasırhaki, yapılan soruşturma sonucunda Kerec kentinin Meşkindeşt kentinde bulunan spor salonunda karma eğitim verildiğinin tespit edildiğini belirtti.

Söz konusu yerin mühürlendiğini kaydeden Nasırhaki, salon sahibi ile antrenörü hakkında dava açıldığını ve soruşturmanın devam ettiğini aktardı.

BASKI ARTIYOR

İran’ın Loristan eyaletine bağlı Burucerd kentindeki 26 Aralık’ta bir alışveriş merkezindeki 2 iş yeri, “zorunlu başörtüsü yasasının ihlal edilmesi” gerekçesiyle kapatılmıştı.

Kum eyaletinde ise 25 Aralık’ta, “giyim kuşam kurallarına uyulmadığı” gerekçesiyle onlarca mağazaya konut sahipliği yapan, 700 kişinin çalıştığı bir AVM mühürlenmişti. Kazvin kentinde de 20 Aralık’ta, “başörtülü olmayan şahıslara hizmet vermesi” nedeniyle 5 iş yeri kapatılmıştı.

Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından “başörtüsü kurallarına uymadığı” gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra kötüleşerek hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin, 16 Eylül’de ömrünü yitirmesi, ülke idaresine karşı protestolara yol açmıştı. Ülke genelinde rejim aykırısı şovlarda yüzlerce kişi hayatını kaybederken 10 binden fazla kişi gözaltına alınmıştı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir