Eski TÜİK Başkanı Aydemir: 6 milyon oy şüpheli

İYİ Parti Genel Lider Başdanışmanı Birol Aydemir, seçim sonuçlarında Yüksek Seçim Kurulu (YSK) bilgilerinden yaptığı raporla 22 bin sanıkta yaklaşık 6 milyon oyun kuşkulu olduğunu öne sürdü.

Cumhuriyet’e konuşan eski TÜİK Başkanı Aydemir, hata ve usulsüzlüklerin sandığa birinci gidildiği andan, oyların YSK sisteminde onaylanmasına kadar olan süreçte yapıldığına dikkat çekti. Kelam konusu kademeleri sıralayan Aydemir, “Oy kullanma sırasında, kullanılan oyların ıslak imzalı tutanaklara geçirilmesi sırasında ve ıslak imzalı tutanakların YSK sistemine aktarılması sırasında yanılgı ve usulsüzlük olabiliyor” dedi.

Bir sandıktan çıkan dataların o sandığın bulunduğu bölge dataları ile karşılaştırıldığında, yüksek iştirak, geçersiz oy oranlarının düşük olması ve adayın bölgede aldığı oy oranının karşılaştırılması sonucu ortaya çıkan sonuçların usulsüzlük belirtisi olabileceğini aktaran Aydemir, durumu örneklerle de açıkladı.

‘ERDOĞAN’A GİDEN OLAĞANIN DIŞINDA OY SAYISI İSE 775 BİN İLA 836 BİN ARASI’

Birol Aydemir, “Bu kaideleri sağlayan 22 bine yakın sandık var. Bu sandıklardaki toplam seçmen sayısı yaklaşık 6 milyon. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a giden olağanın dışında oy sayısı ise 775 bin ila 836 bin ortası. Bu da yüzde 1.47 ile yüzde 1.58 oranına denk geliyor” dedi. Kelam konusu olayların en çok yaşandığı vilayetleri ise “Şanlıurfa, Malatya, Erzincan, Siirt, Tokat, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Hatay” olarak sıraladı. “Diyarbakır’da 1161 no’lu sandıkta iştirak oranı yüzde 98. Geçersiz oy oranı ise yüzde 0. Bu sandıktan Erdoğan’a yüzde 99 oranında oy çıkmış. Benzeri bir durum da Şırnak’ta 1068 no’lu sandıkta da yaşanmış” diyen Aydemir, MHP’ye de blok bir halde oy kullanıldığını kaydetti, “Şanlıurfa’nın Harran ilçesinde bulunan 1102 no’lu sandıkta MHP’nin oy oranı yüzde 100 oranında. Lakin MHP’nin ilçe bazında aldığı oy yüzde 9.29” sözlerini kullandı.

‘YEŞİL SOL PARTİ’NİN OYLARININ MHP’YE YAZILMIŞ OLABİLECEĞİ ANLAŞILIYOR’

Bazı sandıklarda da Yeşil Sol Parti’nin oylarının MHP’ye kaydırılmış olabileceğini öne süren Aydemir, “Şırnak Cizre’de 1240 no’lu sandıktaki MHP oy oranı yüzde 87.59. Vilayette MHP’nin aldığı oy oranı ise yüzde 3.25. Bu durumda Yeşil Sol Parti’nin oylarının MHP’ye yazılmış olabileceği anlaşılıyor” diye konuştu. ‘Sahip çıkarsak kazanırız’ Seçim güvenliğinin kıymetine vurgu yapan Aydemir, “Her sandıkta olmamız gerekiyor. Sandıklara sahip çıkarsak bu seçimi kazanırız. Sorun yaşanan sandıklar da tespit edildi. Bu sandıklarla özel olarak ilgilenilmeli” tabirlerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir