Denizbank Genel Müdürü Ateş: Mevduat rekabeti fonlama maliyetlerini yükseltebilir

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, bankacılık bölümü ve DenizBank açısından 2022 gelişmelerini ve 2023’ten beklentilerini paylaştı.

Ateş, gelecek yıl Türkiye’de büyümenin yüzde 5’in üzerinde kalmasını beklediklerini belirterek, “Enflasyonun baz tesiriyle birinci yarıda yüzde 40’lara hakikat süratle gerileyeceğini, kredilerin de enflasyona paralel bir artış trendinde olmasını öngörüyoruz” dedi.

Öngörülmesi sıkıntı bir devirden geçildiğini anlatan Ateş, salgın sonrası global iktisatta güçlü bir toparlanma, borçlulukların artması ve enflasyonun yükselmesinin beklendiğini, lakin Rusya-Ukrayna savaşının başlaması ve Çin’in sıfır Kovid-19 siyasetini uygulaması ile beklenen güçlü 2022 yılının gelmediğini söz etti.

‘SIKINTILARIN YAŞANACAĞI BİR YIL OLACAK’

Ateş, bu gelişmelerle enflasyonun çok daha üst çıktığını ve birçok merkez bankasının para siyasetinde sıkılaşma şiddetini artırmak zorunda kaldığını belirterek, “Halihazırda enflasyonla çaba devam ediyor. Bu da demek oluyor ki 2023, faiz oranlarının yüksek düzeylerini koruduğu, üretim ve istihdam problemlerinin yaşanacağı bir yıl olacak” diye konuştu.

Uluslararası kurumların gelecek devir büyüme kestirimlerini her revizyonda daha aşağıya çektiğini, enflasyon beklentilerini ise üst güncellediğini aktaran Ateş, şunları kaydetti:

“Benim beklentim global enflasyonist sürece ait belirsizliğin 2023’ün birinci yarısında ortadan kalkmasıyla beklentilerin olumluya dönüşeceği, bilhassa ikinci yarıda para siyasetindeki sıkılaşmanın tesirini bariz biçimde görülmeye başlayacağı yönünde”

‘KREDİ ARTIŞI ENFLASYONUN GERİSİNDE KALIYOR’

Bankaların sermaye yeterlilik oranının yüzde 19’un üzerinde olduğunu aktaran Ateş, faal kalitesinde de bozulma görünmediğine işaret etti.

Ateş, sıkıntılı kredi oranının yüzde 2 seviyesinde istikrarlı seyrini koruduğunu, mevduatların yüzde 56 hisseyle bankaların en kıymetli fonlama kaynağı olmaya devam ettiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Kredi artışı yabancı para kredilerdeki geri çekilmenin de tesiriyle yüzde 50’lerde ve yıllık enflasyonun gerisinde kalıyor. Yani bu yıl için gerçek bir kredi büyümesinden bahsedemiyoruz. Buna karşılık 2022’de bilhassa siyaset faizinde yaşanan geri çekilme ve enflasyona endeksli tahviller banka karlarını destekledi”

‘NET FAİZ MARJI DARALIYOR’

Önümüzdeki yıl enflasyonun baz tesiriyle yılın birinci yarısında yüzde 40’lara gerçek süratle gerileyeceğini vurgulayan Ateş şöyle devam etti;

“Kredilerin de enflasyona paralel bir artış trendinde olmasını öngörüyoruz. Gelecek yıl dış fonlama girişinin yavaş seyretmesi ve mevduat rekabetinin artması, fonlama maliyetlerinin yükselmesine neden olabilir. Ayrıyeten mevduattaki gelişmelerin yanında regülasyonlar sebebiyle ticari kredi faizlerindeki gerileme net faiz marjını daraltıcı tesir yaratıyor”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir