Covid-19’un en belirgin özelliği şekil değiştirdi: Rengine dikkat edin

Dünya çapında 6 milyondan fazla insanın vefatına sebep olan corona virüsü salgını yeni mutasyonlarla yayılımını artırıyor.

Dünya çapında milyonlarca beşere bulaşan corona vrüsü, Çin’de kısıtlama ve yasakların kaldırılmasıyla birlikte tasa yaratıcı boyutlara gelirken, yapılan anket çalışmalarında Covid-19’un en besbelli belirtilerinin de form değiştirdiği kaydedildi.

Sürekli mutasyona uğrayan ve son devirde Omicron varyantıyla yayılan Covid-19’un en bariz özelliklerinden biri olan kuru öksürüğün hala yaygın olduğu belirtildi. Ama İngiltere’de yapılan Zoe Covid Araştırma Uygulaması’nın yaptığı son anket çalışmalarına nazaran kuru öksürük de hal değiştirerek yeni bir tipe dönüştü.

Corona virüsü hastalarının katıldığı anket çalışmalarında öksürüklerde balgam çıkmasının giderek yaygınlaştığı kaydedildi. Teneffüs yolunda bulunan kalın sümüksü yapının son devirde yeterlice görüldüğünü belirten uzmanlar balgamın renginin de hastalığın gidişatı konusunda ikaz niteliği taşıdığını aktardı.

Araştırmada, “Eğer Covid-19 varsa ve öksürürken sarı ya da yeşil balgam çıkıyorsa bu ciğerlerinizde diğer bir bakteriyel enfeksiyon olduğunun işareti de olabilir. Bu sebeple öbür tedaviye de muhtaçlık duyabilirsiniz” denildi.
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir