Başkan Altay: “Bu Toprakların Esarete Mahkum Edilemeyeceğini Bütün Cihana 15 Temmuz’da Yeniden İspat Ettik”


15 Temmuz hain darbe girişimine karşı Türk milletinin kahramanca karşı koyuşunun 7’nci yıl dönümünde binlerce Konyalı ellerinde Türk bayraklarıyla Mevlana Meydanı’nda toplanarak birlik ve beraberlik coşkusu yaşadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın millete seslenişinin dev ekrandan takip edildiği gecede Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Bu toprakların; ezelden beri olduğu gibi, ebediyete kadar da hiçbir zaman ve hiç kimse tarafından esarete mahkûm edilemeyeceğini bütün cihana 15 Temmuz’da yeniden ispat ettik. Birliğimize kastedenlere karşı; vatanımız, ezanımız ve bayrağımız etrafında daha sıkı birleşerek ve çelikten bir duvar olup karşılarında durarak mücadele veriyoruz. Rabbim bizlere güç verdiği sürece; Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz inşallah” dedi.

15 Temmuz 2016’daki Fetö’nün hain darbe girişimi ve milletimizin bu hainliğe kahramanca karşı koyuşunun 7’nci yılında binlerce Konyalı Mevlana Meydanı’nda buluştu.

15 Temmuz Milli Birlik Günü’nde tüm Türkiye’de olduğu gibi Konya’da da büyük coşku yaşandı. Bu yıl 15 Temmuz Anma Etkinlikleri Konya protokolünün ve vatandaşların katılımıyla Alaaddin Tepesi’nden başlayıp Mevlana Meydanı’nda biten anma yürüyüşüyle başladı. Yürüyüş sonrası meydanda toplanan coşkulu kalabalık mehter takımı eşliğinde marşlar söyledi.

Mevlana Meydan’daki akşam etkinliklerinde ilk olarak alana kurulan dev ekrandan seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması Konyalılar tarafından dikkatle takip edildi.

“HAİNLERE DESTEK VEREN ODAKLARI HAFIZAMIZDAN SİLİNMEYECEK ŞEKİLDE KAYDETTİK”

Terörle mücadeleden sınır ötesinde yürütülen harekatlara kadar vatanın bekası, milletin huzuru için gözünü kırpmadan şahadete koşan tüm şehitleri anan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz şehitlerinin yaşadığına inanan ve şehitleriyle yaşayan bir milletiz. Bu toprakların üstünde olandan çok daha fazlası toprağın altında yatıyor. Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararının kurtardığı o tarihi gecede kimin, nerede durduğunu not ettik. FETÖ’cü hainleri tanıdığımız gibi hainlere arka çıkan mihrakları, destek veren odakları da hafızamızdan silinmeyecek bir şekilde kaydettik” diye konuştu. 

“15 TEMMUZ’U UNUTUMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ”

“Eğer 15 Temmuz’u unutursak, şehitlerimizin aziz ruhlarını muazzep etmiş, masumların hakkını çiğnetmiş oluruz” diye konuşmasına devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Unutursak, abdestini alarak ihanet çetelerinin karşısına dikilen her yaştan kahramana mahcup oluruz. Unutursak Allah korusun benzer felaketlerin tekrar yaşanmasına yol vermiş oluruz. Sadece bununla kalmaz, yeni ihanet teşebbüslerini cesaretlendirir, daha büyük sıkıntılara düçar oluruz. Unutulan soykırım gibi unutulan ihanetin de çok daha kalleş, daha sinsi bir şekilde bizi sırtımızdan vuracağını aklımızdan çıkarmamalıyız. Bu amaçla 15 Temmuz’u Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak ilan ettik. Bugün Türkiye’nin dört bir yanında 15 Temmuz’u anıyoruz. Şehitlerimizi anıyoruz. Çünkü onları unutmayacağız, unutturmayacağız. O gece kanla yazılan destanı tekrar hatırlıyor, hatırlatıyoruz. Pusuda bekleyen odaklara hep beraber net bir mesaj yolluyoruz. 15 Temmuz’un 7’nci seneyi devriyesinde bir kez daha ilan ediyorum. Değil üzerinden 7 yıl, 70 yıl da geçse 15 Temmuz’un unutulmasına ve unutturulmasına izin vermeyeceğiz. Evlatlarımızın kanını akıtan alçaklara öfkemizi diri ve dinç tutacağız. Hiçbir sinsi senaryonun birlik ve beraberliğimizi bozmasına müsaade etmeyeceğiz” sözlerini kullandı.

GURUR, ONUR, HÜZÜN HEPSİ BİR ARADA YAŞANDI

Daha sonra saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması ve Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam eden programda “Türkiye Yüzyılının Kahramanları” adlı sinevizyon gösterimi vatandaşlara duygulu anlar yaşattı. Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Devlet Konservatuarı’nın “Türkiye Yüzyılının Kahramanları 15 Temmuz Özel Konseri” de vatandaşlardan alkış aldı.

Konyalı 15 Temmuz Gazisi Halit Şener yaptığı konuşmada, “Aziz milletimizin vatanlarına ve milletlerine hizmet etmeleri için yetiştirdiği, eğitip donattığı hainlerin vatanlarına ve milletlerine silah çekişlerini ve ihanetlerini unutmamak için toplandık” ifadelerini kullandı.

“15 TEMMUZ; UYKUDA SANILAN BİR MİLLETİN, BİR VOLKAN GİBİ YERİ GÖĞÜ TİTRETTİĞİ MUZAFFER BİR GÜN OLDU” 

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Fetullahçı Terör Örgütü’nün ihanet girişimi nedeniyle şehit olan kahramanlara Allah’tan rahmet, gazilere de sağlık ve esenlik dileyerek konuşmasına başladı.

15 Temmuz gecesinin eşsiz irfanı ve büyük cesaretiyle, tek yürek olup göğsünü siper eden Türk milletinin Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü tebrik eden Başkan Altay, “15 Temmuz 2016 gecesi; milletimizin her bir ferdiyle, asırlar boyu unutulmayacak ve nesiller boyu dilden dile dolaşacak bir destan yazdık. Yüreği vatan sevgisiyle dolu aziz milletimizin kahraman evlatları; 15 Temmuz günü akşam saatlerinde hain Fetö’nün başlattığı darbe girişimini, güneşin doğuşuyla birlikte akamete uğratmayı başardı. O gün; hürriyet ve istiklâl aşığı Türk milletinin karşı konulmaz iradesi, en acımasız ve en sinsi saldırılar karşısında bir güneş gibi yeniden parladı. Bu yüzdendir ki 15 Temmuz; uykuda sanılan, ateşi küle döndü sanılan bir milletin; genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, çocuğuyla; bir volkan gibi yeri göğü titrettiği muzaffer bir gün oldu” açıklamasını yaptı.

“O GECE HAİNLERE KARŞI CUMHURBAŞKANIMIZ YÜRÜDÜ, MİLLETİMİZ DE SONUNA KADAR ARKASINDA DURDU”

Türk milletinin zaferlerle dolu tarihini, 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısına uyarak yeni bir destanla daha taçlandırdığına vurgu yapan Başkan Altay, ‘Yürüyeceksin ki millet yürüyecek arkandan’ dizelerindeki gibi; “O gece hainlere karşı Cumhurbaşkanımız yürüdü, milletimiz de sonuna kadar arkasında durdu. Bu vatanın evlatlarının; bayrağı, ezanı, hürriyeti ve istikbâli için; gerektiğinde ölümü gül bahçesine girer gibi kucaklayan birer kahramana dönüştüğünü, bir kez daha tüm dünyaya gösterdik. 15 Temmuz; yağmurun kalpleri serinlettiği gibi dosta güven verdiğimiz, en çetin yıldırımların gürültüsü gibi düşmanın yüreğine korku saldığımız bir gün oldu. Bu toprakların; ezelden beri olduğu gibi, ebediyete kadar da hiçbir zaman ve hiç kimse tarafından esarete mahkûm edilemeyeceğini bütün cihana 15 Temmuz’da yeniden ispat ettik”

“CUMHURBAŞKANIMIZIN LİDERLİĞİNDE MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

15 Temmuz’da olduğu gibi; Türkiye’yi her dönemde askeri, ekonomik ve siyasi vesayet altına almaya çalışanlar olduğunu vurgulayan Başkan Altay şunları kaydetti: “Hamdolsun tüm bu oyunları birer birer bozmayı başardık. Şüphesiz ki bu başarıları; Türkiye Yüzyılı gibi daima çok daha büyük vizyonları hayata geçirerek ve en iyi hizmetleri milletimizin emrine amade ederek elde ettik. Topraklarımızda emelleri olanlara; Türkiye’nin iç karışıklıklarla, kirli oyunlarla işgal edilebilecek bir ülke olmadığını ve kendi kabuğuna hapsedilemeyeceğini, her alandaki büyük yükselişimizle göstermeye devam ediyoruz. Birliğimize kastedenlere karşı; vatanımız, ezanımız ve bayrağımız etrafında daha sıkı birleşerek ve çelikten bir duvar olup karşılarında durarak mücadele veriyoruz. Rabbim bizlere güç verdiği sürece; Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz inşallah.”

“15 TEMMUZ İHTİLAL GİBİ GÖSTERİLEN BİR İŞGAL GİRİŞİMİYDİ”

AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, “15 Temmuz, 251 şehit, 2 binin üzerinde gazimizin olduğu şanlı bir geceydi. 15 Temmuz ihtilal gibi gösterilen bir işgal girişimiydi. Ama Recep Tayyip Erdoğan ve bu millet onlara o geceyi istedikleri gibi güllük gülistanlık bırakmadı. Konya’mız da her zaman milli ve manevi değerlerin sahibi olmuş, bu ülke korunacaksa canını, kanını, malını hiçe saymış bir şehir. Biz de bu şehrin vekilleri olarak gurur duyuyoruz. Sizlere layık olabilmek için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz. O şerefli gecede şehit olanları rahmetle anıyorum. Gazilerimize güzel bir hayat diliyorum” dedi.

“BÜTÜN ŞEHİTLERİMİZİN HUZURUNDA MANEVİ TAZİMLE EĞİLİYORUZ”

Konya Valisi Vahdettin Özkan ise, “Vatandaşlarımıza, insanlarımıza, millet diyerek, medeniyet diyerek, vicdan diyerek, eğitim diyerek, Kur’an hizmeti diyerek bizi kandıran insanlar, geldikleri noktada aslında vatandaşın teveccühüne, duasına, desteğine vesile olan her şeyi birer araç haline getirerek bir saltanat meftunu olduğunu ortaya koydular. 15 Temmuz’da medeniyet değerlerimizin korunması için şahadet şerbetini içmiş bütün şehitlerimizin huzurunda manevi tazimle eğiliyoruz. Bütün gazilerimize sağlık, sıhhat diliyorum. Türkiye Yüzyılı kahramanlarını saygıyla selamlıyoruz” diye konuştu. 

DEMOKRASİ NÖBETİ SABAHA KADAR DEVAM ETTİ

Mevlana Meydanı’nı 7’den 70’e bayraklarla dolduran vatandaşların büyük coşku yaşadığı anma programı Ömer Karaoğlu, Dursun Ali Erzincalı konserleriyle devam ederken; saatler 00.13’ü gösterdiğinde ise sela okundu. Program, yapılan dualarla tamamlanırken, demokrasi nöbeti sabaha kadar devam etti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir