Adana’dan İstanbul’a 3 bin 764 kilometre pedal çevirerek geldi

44 yaşındaki Kemal Yücel, 2013 yılında beyin tümöründen hayatını kaybeden oğlu için kendini toplumsal sorumluluk projelerine adadı. Çeşitli projeler yapan ve son olarak projelerine bisikletini de ekleyen Yücel, 10 Ağustos Cuma günü Adana’dan yola çıktı. Kendine 6 bin kilometrelik rota belirleyen, dün akşam saatlerinde İstanbul’a gelen Yücel, bugün Gaziosmanpaşa’daki özel bir hastanenin 500’üncü Çocuk Kemik İliği Nakli Etkinliği’ne katıldı. Yücel’i, hastanenin hekimleri, hasta çocuklar ile aileleri ve bisikletli küme karşıladı. Yücel, buradaki çocuklara ikramlar dağıttı. 3 bin 764 kilometre pedal çevirerek İstanbul’a gelen ve yarın tekrar yola çıkacak olan Yücel’in bir sonraki rotası Tekirdağ.

EVLAT ACISINI UMUDA DÖNÜŞTÜRMEYE KARAR VERDİM

Kemal Yücel, “Bundan 9 yıl evvel 6 yaşındaki evladımı kaybettim, beynindeki tümör sebebiyle. Her evladını kaybeden baba üzere ben de buhran süreci yaşadım. Buhrandan çıkabilmek için de hayatımı çocuklara adamaya karar verdim. Yaşadığım evlat acısını öteki çocuklar için umuda dönüştürmeye karar verdim. Çeşitli toplumsal sorumlulukları yapmıştım. Hastanelerde nakil bekleyen çocuklarla tanıştım. Onların hayata tutunabilmesi için ilik nakline muhtaçlık vardı. Çocuklarımız hastanede her geçen gün mevte bir adım daha yaklaşırken kök hücre bağışı konusunda insanların kâfi bilgiye sahip olmadığını, var olanların çoğunluğunu da yanlış bilgiye sahip olduğunu gördüm. Ben bunu değiştirmeye karar verdim. Kök hücre ve organ bağışı konusunda toplumsal şuuru artırmak için yaptığım çalışmalara bisikletimi de ekledim” dedi.

BİR ANNE BABA DAHA EVLADINA MASALLAR ANLATABİLSİN

Yücel, “Bisikletimle kent şehir gezip temas ettiğim her beşere bıkmadan, usanmadan, kök hücre bağışının ehemmiyetini anlattım. Lösemi hastası bir çocuğun hayatını nasıl kurtaracaklarını anlattım. Lösemi hastası nakil bekleyen tüm çocuklarımızın hayatının kurtulabilmesi için diğer anne babaların da benim üzere evlat acısı yaşamaması için yollara düşüyorum. Zorluklar, zahmetler elbette yaşıyorum ancak şu umudum var. Bir hasta çocuğun daha hayatını kurtarabilirim. Bir anne baba daha evladına masallar anlatsın, saçlarını okşasın. Parka gitsin” diye konuştu.

SON ROTA 10 EKİM’DE ADANA

Yücel, “Ben son 9 yıldan bu yana evladımın saçları yerine mezarındaki toprağı okşuyorum. Evladımın yanağını öpmek yerine mezar taşını öpüyorum. Öbür anne babaların evlat acısı yaşamaması için bir uğraşa giriştim. 10 Ağustos’tan bu yana onlarca kenti gezdim. 6 bin kilometrelik bir rota belirledim. 10 Ağustos’tan bu yana Doğu, Güneydoğu bölgelerini akabinde Karadeniz bölgesini gezdim ve İstanbul’a geldim. Buradan da Çanakkale’ye kadar gideceğim. Ege ve Akdeniz Bölgesi’ni de ziyaret ederek 10 Ekim’de, oğlumun doğum gününde oğlumun mezarı başında tipimi tamamlayacağım. Oğluma doğum günü ikramı alamıyorum. Ona, ‘babacığım ben sana yeni hayatlar için yeni umutlar getirdim. Sana doğum günü ikramım bu olsun’ diyeceğim” sözlerini kullandı.

EŞLEŞME SONRASI VAZGEÇME ORANI YÜKSEK

Hastane önünde Yücel ile bir ortaya gelen nakil bekleyen çocuklar ‘yaşamayı seviyoruz’ diye bağırdı.

Hastanenin Çocuk Kemik İliği Nakil Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Barış Malbora ise, “Kemik iliği nakli birçok hastalık için günümüzde tek tedavi usulüdür. Yüksek riskli lösemilerde, nüksetmiş lösemilerde başta olmak üzere ülkemizde Akdeniz anemisini çok fazla görüyoruz. Bir kansızlık hastalığı. Akdeniz anemisi, orak hücreli anemide kemik iliği nakli tek deva. Kök hücre nakli vericisi olmanın değerinin altını çizmek istiyorum. 17 Eylül Dünya Kemik İliği Nakli Bağışçıları Günü olarak kutlanmaktadır. Bu manalı günde de 500’üncü naklimizi kutluyor olmanın onurunu yaşamaktayız. Lütfen kök hücre bağışçısı olalım. Sıhhat Bakanımız Fahrettin Koca’nın da açıkladığı üzere 861 bininci kök hücre bağışçı adayımızı bankamıza arşivledik. Bu dünyada 8’inci sırada olduğumuzu göstermekte. Hastalarımızla aday olarak eşleştiğimiz noktada vazgeçme oranımız maalesef yüksek. Bunu da farkındalık yaratarak çözeceğiz” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir