Abdi İbrahim’in sponsor olduğu Merve Tuncel ve Emre Sakcı’dan 5 altın, 2 gümüş madalya


Abdi İbrahim’in ana sponsorluğunu üstlendiği rekortmen milli yüzücüler Merve Tuncel ve Emre Sakcı bir kez daha Türkiye’nin gururu oldu. Tuncel ve Sakcı, Avrupa Gençler Yüzme Şampiyonası ve Swimming Championships’te toplamda 7 madalya kazandı.

 TÜRKİYE’NİN iyileştiren gücü Abdi İbrahim’in ana sponsorluğunu üstlendiği rekortmen milli yüzücüler Merve Tuncel ve Emre Sakcı, uluslararası arenadaki başarılarına yenilerini ekledi. 

Merve Tuncel, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da düzenlenen Avrupa Gençler Yüzme Şampiyonası’nda 1500 serbestte birinci olarak üst üste 3’üncü kez Avrupa şampiyonluğunu kazandı. Tuncel, 800 metre serbestte altın, 400 metre serbestte ise gümüş madalya kazandı. Emre Sakcı ise Slovenya’daki 47’nci International Swimming Championships’te 50 metre kurbağalama ve serbest ile 100 metre kurbağalamada altın, 100 metre serbestte ise gümüş madalyanın sahibi oldu.

“Sporcularımızın her zaman yanındayız”

Abdi İbrahim Kurumsal İlişkiler, Sürdürülebilirlik ve İletişim Direktörü Dr. M. Oğuzcan Bülbül, Türk ilaç sektörünün 21 yıldır kesintisiz lideri olarak toplumsal yatırım programlarını en az ticari faaliyetler kadar önemsediklerini belirterek şöyle dedi: “Abdi İbrahim olarak ‘HEAL2030’ adını verdiğimiz sürdürülebilirlik stratejimizin sosyal ayağındaki öncelikli başlıklarından biri de ‘Sağlık ve Spor’. Bu anlayışla Türk ilaç sektöründe bir ilke imza atarak 2021 yılında milli yüzücümüz Emre Sakcı, geçtiğimiz yıl ise genç milli yüzücümüz Merve Tuncel ile sponsorluk anlaşması gerçekleştirdik. Onların ilham verici başarı yolculuklarına eşlik etmekten büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz. Kendilerini yürekten kutluyorum. Toplumsal sorumluluklarımızın bilinciyle spora ve gençliğe yönelik projelere imza atmaya, başarıya giden yolculuklarında sporcularımızı maddi ve manevi olarak desteklemeye devam edeceğiz.” 

“Hedefimiz, Abdi İbrahim gibi alanımızda en iyisi olmak”

 Merve Tuncel ve Emre Sakcı da Abdi İbrahim’in sponsorluk desteğinin kariyerlerinde bir dönüm noktası olduğunu belirterek şöyle konuştular: “Genç sporcular için kendilerine inanıldığını görmek çok önemli ve çok anlamlı. Daha kazanılacak çok sayıda madalya, kırılacak çok sayıda rekor var. Hedefimiz, tıpkı Abdi İbrahim gibi alanımızda en iyisi olmak. Bu amaç için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”

 Merve Tuncel kimdir? 

 1 Ocak 2005’te Ankara’da dünyaya gelen Merve Tuncel, yüzme sporuna 4 yaşında başladı. Halen ENKA spor kulübüne bağlı olarak İtalyan antrenör Gijon Syhti yönetiminde çalışmalarını sürdüren Tuncel, 2020 yılının aralık ayında İstanbul’da düzenlenen Türkiye Arena Kulüpler Arası Kısa Kulvar Genç ve Açık Yaş Yüzme Şampiyonası’nda 1500 metre serbest stilde Avustralyalı Chelsea Gubecka’ya ait olan kısa kulvar dünya gençler rekorunu kırmayı başardı.

Merve Tuncel, İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen 2021 Avrupa Gençler Şampiyonası’nda ise 400, 800 ve 1500 metre serbestte altın madalya kazandı ve aynı şampiyonada bu başarıyı gösteren ilk sporcu olarak yüzme tarihine geçti. Merve Tuncel 800 serbestte 8.21.91, 1500 serbestte ise 15.55.23’lük derecesiyle gençlerde Avrupa rekoru kırma başarısını da gösterdi. Tuncel 4×200 serbest bayrak takımıyla bir de bronz madalya kazandı. 

2022’nin temmuz ayında Cezayir’de gerçekleştirilen 19’uncu Akdeniz Oyunları’nda Türkiye’yi yüzme kadınlar 800m serbest stilde temsil eden Merve Tuncel, 8.26.80’lik derecesiyle altın madalya kazandı ve oyunlar tarihinde şampiyonluğa ulaşan ilk kadın Türk yüzücü oldu. Tuncel 200m kelebek ve 4×200 serbest bayrak yarışlarında da bronz madalya kazanma başarısı gösterdi. 

Başarılı sporcu, geçtiğimiz ağustos ayında Konya’da düzenlenen 5. İslami Dayanışma Oyunları’nda 200, 400, 800 ve 1500 metre serbest yarışlarında altın madalyaya uzanırken, 1500 metrede şampiyona rekorunu kırdı. Tuncel 4×100 ve 4×200 serbest bayrak yarışlarında da Türkiye bayrak takımıyla altın madalya kazandı. 

11-17 Ağustos 2022’de Roma’da düzenlenen Avrupa Büyükler Yüzme Şampiyonası’nda 800 serbestte bronz madalya kazanarak podyuma çıkan Merve Tuncel, Peru’da 30 Ağustos-4 Eylül tarihlerinde gerçekleşen Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası’nda da 400, 800 ve 1500 metre serbestte altın madalya kazanarak Türkiye’nin gurur oldu. Tuncel, 4×200 serbest bayrakta da bronz madalya sevinci yaşadı.
Emre Sakcı kimdir? 

 Yüzmeye 3 yaşında başlayan ve 15 yaşında A Milli Takım’a seçilerek ülkemizi yüzme branşında temsil eden Emre Sakcı, 2010 yılından bu yana Türker Oktay ve Bahar Oktay antrenörlüğünde Fenerbahçe Spor Kulübü sporcusudur. Emre Sakcı 2013 Utrecht Avrupa Gençlik Yaz Festivali, 2015 Bakü 1. Avrupa Oyunları, 2017 Bakü İslami Dayanışma Oyunları ve 2018 Tarragona Akdeniz Oyunları’nda Türk sporunu temsil etti ve 2015 yılında Türkiye Kulüplerarası Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda erkekler 50 metre kurbağalama seçmelerinde 26.67’lik derecesiyle dünya gençlerde dünya rekoru kıran ilk Türk sporcu oldu.

2018 yılında Çin’de düzenlenen Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda 50 metre kurbağalama kategorisinde 25.89’luk derecesiyle dünya beşincisi olan milli yüzücümüz, 2019’da İskoçya’daki Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda 50 metre kurbağalamada gümüş madalya kazanarak Türk sporuna bu alandaki ilk madalyasını kazandırdı. 2020 yılında, Budapeşte’de düzenlenen Uluslararası Yüzme Ligi’nde 50 metre kurbağalama branşında 25.50’lik derecesiyle Avrupa Rekoru kırarak birinci oldu. Ligin devamında 50 metre kurbağalama branşında 25.29’luk derecesiyle kendisine ait olan Avrupa rekorunu geliştirerek altın madalya kazandı. Yaptığı derece dünyanın en hızlı ikinci derecesi olarak tarihe geçti. Ardından 100 metre kurbağalamada 55.74’lük derecesiyle Avrupa rekoru kırarak birinci oldu ve uluslararası yüzme liginde 3 Avrupa rekoruna imza attı.

2021 yılında Rusya’nın Kazan kentinde düzenlenen Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda gümüş madalya kazandı ve 2019 yılındaki madalyasından sonra üst üste ikinci kez ikincilik kürsüsüne çıkarak tarihe geçti. 27 Aralık 2021’de Türkiye Şehitkamil Arena Kulüpler Arası Kısa Kulvar Genç ve Açık Yaş Yüzme Şampiyonası ve Yıldızlar Bireysel Yüzme Şampiyonası’nda 50 metre kurbağalama finalinde elde ettiği 24.95’lik derecesiyle rekor kırarak dünya tarihinde bir ilke imza attı.

2022’de Avusturalya’nın Melbourne şehrinde yapılan Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda Türkiye rekoru kıran Sakcı, geçtiğimiz yaz Konya’da düzenlenen 5. İslami Dayanışma Oyunları’nda da 2 altın, bir gümüş, bir de bronz madalyanın sahibi oldu. Rekortmen sporcu Cezayir’deki 2022 Akdeniz Oyunları’nda da 50 ve 100 metre kurbağalamada gümüş madalya kazandı.
 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir