75 gün ölümle boğuşunca tüm hayatı değişti! ‘Elektrik, su, kira hepsi bedava’

Çoğu insan için pandemi periyodu karavan hayatını deneyimlemek ve tabiatta olmak için bir fırsat yarattı. Sıhhatin pahasını daha uygun anlayıp, hayatı ertelememek gerektiği de bu periyotta farklı bir ehemmiyet kazandı. İş hayatında uzun mühlet spor salonu işleten ve kendi de profesyonel olarak beden geliştirme sporuyla uğraşan Abbas, 2010 yılında evlendikten sonra 10 yıl kadar makam sürücülüğü ve yakın korumalık yaptı. Kovid-19’u ağır geçiren Abbas, “75 gün hastanede kaldım. Kalktığımda pek bir şey hatırlamıyordum. Aklıma yalnızca çocuklarım geldi. Çıktıktan sonra iş yerimle sorunlar yaşamaya başladım. Tam güzelleştim derken artık bir KOAH hastası olmuştum ve işimi kaybettim. Bir müddet hiçbir şey yolunda gitmedi. Aile temelimiz sarsılmıştı, eski eşim ile ayrılık kararı aldık. Ben o süreçte her insan üzere çok güç vakitler geçirdim ve kendimi arayış yoluna düştüm” diyerek şunları söyledi:

“Çocuklarım hariç her şey bana boş gelmeye başlamıştı. Bu sırada eski kamp zamanlarımdan kalma bir çadırım aklıma geldi ve hazırlanmaya başladım. Bir sırt çantası ile Antalya dağlarına yanlışsız yola koyuldum. Köye 5 kilometre uzaklıkta Korkuteli Taşkesiği Yaylası’na çıktım. Çadırımı da yanında su olan bir bölgeye kurdum. 1 öğün yiyerek kendimle baş başa burada tam 8 ay geçirdim. Telefonsuz, insansız ve internetsiz tam bir arınma yaşadım. Köylüler de çok yardımcı oldular, hâlâ orta ara ziyarete giderim. Bu ortada çocuklarımı çok özlemiştim, nereye kadar bu türlü devam edeceğim diye düşünürken karavan hayalleri kurmaya başladım. Küçük bir birikimim vardı, dostlarım da yardımcı oldu ve şimdiki karavanıma kavuştum.”

ELEKTRİK, SU, KİRA YOK! HEPSİ BEDAVA

Öncesinde karavan tecrübesi olmayan Abbas, çocukluğundan beri tabiata ve kamp yapmaya ilgisinin olduğunu lisana getiriyor. 8 aylık yayla tecrübesinden sonra karavan hayatına geçen ve pandemi periyodunun tüm dünya üzere kendisinde de önemli bir farkındalık yarattığına değinen Abbas, “Hastaneden çıkınca tabiatta yaşamayı daha fazla düşünmeye başladım. Fakat elbette maddi koşullar münasebetiyle da karavanda yaşamak çok avantajlı” dedi.

Karavan hayatından sonra gereksiz harcamalar yapmadığının altını çizen Abbas, kendisine yetecek kadarın kâfi olduğuna vurgu yaparak, “Daha evvelki metropol yaşantımda önüne geçemediğim harcamalar, ruhsal buhranlar, gerilim, öfke ve daima bir koşuşturma, daima bir yere geç kalma ve hiçbir formda hiçbir şeyden keyifli olamama hali vardı. Artık daha dingin, sakin ve azla yetinmeyi öğrendiğim bir hayat yaşamaya çalışıyorum” ifadelerini kullandı.

‘KARAVANDA AYLIK 10 BİN LİRA YETMİYOR DİYEN VAR’

Tam vakitli karavanda yaşama fikrine yakın etrafının pek şaşırmadığını söyleye Abbas, “Aslında benim neler yapabileciğimi biliyorlardı. Çadır hayatından sonra ‘Artık karavanda yaşıyorum’ dediğimde ‘Ooo otel konseptine geçmişsin, en düzgününü yapmışsın’ diyorlardı. Elbette, bu kadar küçük bir alanda nasıl yapacağımı merak eden arkadaşlarım da olmadı değil. Ancal benim bir meselem yok” bilgisini paylaştı.

Şehirde 1+1 konut kiralarının şimdilerde en az 5 bin lira olduğunu söyleyen Abbas, “Elektrik, su, faturalar derken uçsuz bir sayı çıkıyor. Taban fiyatla çalıştığımı düşünürsek bunun içinde besin ve kıyafet masraflarıyla de çok daha makûs bir çıkmaza düşecektim. Mazot ve karavanın vergileri hariç bana aylık 2 bin lira kâfi oluyor. Bu aslında ne istediğinle de alakalı bir durum. ‘Karavanda aylık 10 bin lira yetmiyor’ diyenleri de gördüm, benden daha az bütçe ile yaşayanları da” ifadelerine yer verdi. Yaklaşık 2 yıldır part time bekçilik, evcil hayvan bakıcılığı yapan Abbas, “Bu ortada benimle bir arada yaşayan bir de dostum Pablo var” diyerek ekledi:

“Beraber çok huzurlu yaşıyoruz. Geçimimin bir kısmını da toplumsal medyadan kazanıyorum. Son 8 aydır Youtube kanalım için içerik üreterek günlük hayatımı orada paylaşıyorum. Ufak bile olsa bir gelir elde ediyorum. Elbette yalnızca Youtube ile geçinmen mümkün değil. Birçoklarında gözüm yok, şimdilik günü kurtarıyorum.”

 ‘ÇADIRDAN SONRA KARAVANIM KRAL DAİRESİ GİBİ’

Karavanının Peugeot J9 minibüsten çevrilerek yapıldığını ve öbür karavanlara nazaran hayat alanının da daha küçük olduğunu lisana getiren Abbas, “Bana hiç zorluğu yok, alıştım. Yaklaşık 1 yıl evvel 70 bin lira üzere bir fiyata almıştım.  Hazır yapılmış almak zorunda kaldım. Zira bir konuta, başımın üstünde bir çatı olmasına acil gereksinimim vardı. Kendim de yapabilirdim ancak maliyeti daha fazla olacaktı. Ben de hazır almaya karar verdim. Bu ömür usulünde birinci etapta 1 hafta kadar zorlandığımı hatırlıyorum ancak çadır hayatından sonra karavanım kral dairesi üzere geliyor” dedi.

Karavanda tek başına canının hiç sıkılmadığının altını çizen Abbas, “Ben uzun yıllar boyunca çok kalabalık yerlerde çalıştım, çok lüks ve şatafat gördüm. Bu hayatım çok sakin ve huzurlu, yalnız değilim. Çoğunlukla kitaplarımla, köpeğimle, huzur veren bir orman yahut kıyı kenarında oluyorum. Şu an tekrar tam vakitli çalışma ve yerleşik hayatıma dönmeyi planlamıyorum. Tam aksisi uzak bir köyde küçük de olsa bir arsa alıp karavanımla orada ömrümü sürdürmek istiyorum” yorumunu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir